Na liniach produkcyjnych często wykorzystuje się maszyny automatyzujące pracę. Jednocześnie cały czas niektórzy przedsiębiorcy mają obawy związane z inwestycją w nowoczesne rozwiązania. Czy są one słuszne? Automatyzacja niesie ze sobą wiele korzyści, a największe zalety poznasz w tym artykule.

Niższe koszty produkcji i pakowania

Zakup maszyn automatyzujących produkcję wiąże się z dużą inwestycją. W jakim czasie koszt ich zakupu się zwróci? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wpływa na to wiele czynników. Jednocześnie bez wątpienia koszt eksploatacji maszyn jest znacznie mniejszy niż zatrudnienie pracowników, którzy zapewniliby taką samą wydajność. Porównując koszty, należy wziąć pod uwagę nie tylko koszty jawne, ale też ukryte. Osoby pakujące mogą zużywać większą ilość towaru np. podczas stretchowania. Ponadto zdarza się, że popełnią błędy, które doprowadzą do uszkodzenia produktów w transporcie. Te aspekty sprawiają, że oszczędności na automatyzacji produkcji są jeszcze większe.

Większa wydajność linii produkcyjnej

Automatyzacja produkcji pozwala zwiększyć wydajność zakładu. Jest to szczególnie istotne, gdy Twoje przedsiębiorstwo rozwija się i rośnie zapotrzebowanie na jego produkty. Wzrost efektywności zależy od zastosowanych urządzeń. Na rynku są dostępne modele ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. Należy dobrać odpowiednią maszynę do potrzeb linii produkcyjnej. Ponadto stosując automatyzację, wydajność produkcji jest w mniejszym stopniu uzależniona od czynników ludzkich np. zwolnień lekarskich, urlopów, wypowiedzeń. Dzięki temu staje się ona bardziej stabilna i przewidywalna. Dzisiaj istnieją rozwiązania, które pozwalają zautomatyzować także proces pakowania produktów. Warto mieć to na uwadze, ponieważ wydajność linii produkcyjnej jest determinowana przez wąskie gardło. Jeśli jest nim pakowanie, to należy zainwestować w odpowiednie maszyny, które zautomatyzują ten proces.

Standaryzacja procesu produkcji i pakowania

Wykorzystanie automatyki pozwala wystandaryzować procesy produkcji i pakowania. Dzięki temu są one powtarzalne, a efekt końcowy zawsze spełnia określone parametry. Pracownicy, nawet najlepiej wyszkoleni mogą popełnić błędy, które odbiją się na ostatecznej jakości produktów i zadowoleniu klientów. Natomiast automatyzacja pakowania wpływa na bezpieczeństwo produktów w trakcie transportu. Minimalizuje się różne uszkodzenia, a to sprawia, że dobrze prezentują się one na półkach sklepowych.