Większość produktów dostępnych na rynku potrzebuje dodatkowego opakowania kartonowego. Część z nich już na etapie pojedynczego pakowania, natomiast pozostałe dostają dodatkowe opakowanie kartonowe podczas łączenia ich w paczki zbiorcze ułatwiające magazynowanie czy transport. To powszechnie wykorzystywany sposób w wielu branżach, a możliwość automatyzacji tego procesu pozwala na wprowadzenie sporych oszczędności. Jesteś na etapie wyboru kartoniarki? Koniecznie przeczytaj, czym kierować się podczas jej zakupu.

Czym w ogóle jest kartoniarka i do czego służy?

Kartoniarka, czyli maszyna, która formuje opakowania tekturowe zgodnie z wcześniej przygotowanymi wykrojami, może dostosowywać je do wielu rozmiarów opakowań i dostosowuje system zamykania pudełek do wymagań danego opakowania. W zależności od potrzeb może stanowić ona samodzielne urządzenie lub element składowy całej linii produkcyjnej. Na rynku dostępne są kartoniarki, które można uzupełnić o dodatkowe funkcje np. Możliwość automatycznego zaklejania kartonu po jego zapakowaniu. Dzięki temu automatyzacji podlega większa część procesu pakowania produktów.

Przyjrzyjmy się bliżej działaniu maszyny do składania kartonów

Szczegółowe działanie będzie zależało oczywiście od rodzaju maszyny i jej funkcji dodatkowych, jednak tutaj skupimy się na jej podstawowych funkcjach. Cały proces zaczyna się od tego, że do maszyny trafia wykrój pudełka. Może on zostać pobrany automatycznie z magazynku dozującego lub może być też umieszczony tam przez pracownika. Głównym zadaniem kartoniarki jest uformowanie tego kartonu zgodnie z zadanymi parametrami. Odbywa się to za pomocą specjalnego stempla, który przeciskany jest przez wykrój za pomocą matrycy. To ten moment, w którym formowane jest pudełko i odpowiednio układane są ściany opakowania. Cała obsługa maszyny sprowadza się więc do wybrania odpowiednich parametrów i zapewniania odpowiedniej ilości wykrojów w magazynku.

Ta jak wcześniej wspomnieliśmy, maszyna ta może stanowić element całej linii produkcyjnej. Bez problemu połączysz ją z zaklejarką czy urządzeniem etykietującym, czy foliującym, dzięki czemu cały proces pakowania czy przygotowywania paczek do wysyłki będzie odbywał się automatycznie.

Różne kartoniarki do różnych typów opakowań tekturowych

Kartony mają jedną cechę wspólną — materiał, z którego zostały wykonane. I na tym podobieństwa pomiędzy poszczególnymi rodzajami kartonowych opakowań się kończą. Na rynku dostępnych jest wiele opcji opakowań, różniących się między sobą nie tylko sposobem składania czy wymiarami i grubością materiału, ale także sposobem zamykania. Czy jednak wiedziałeś o tym, że istnieje ujednolicony katalog wzorów opakowań kartonowych, w którym znajdują się szczegółowe dane dotyczące specyfiki danego typu kartonu? Takie ujednolicenie pomaga w usprawnieniu nie tylko procesu pakowania, ale także procesu logistycznego. 

Choć większość maszyn da się dostosować do różnego rodzaju opakowań kartonowych i zmienić im parametry za pomocą prostego interfejsu, to lepiej sprawdzić przed zakupem, czy interesujący nas model na pewno nadaje się do danego typu opakowania. 

Zastanów się jakiego zamknięcia potrzebujesz — dobierz kartoniarkę

Kolejnym istotnym parametrem, różniącym poszczególne opakowania, jest rodzaj ich zamknięcia. Najczęściej stosowanym środkiem do zamykania jest klej termotopliwy, który aplikowany jest do pudełka już na etapie jego formowania. To połączenie sprawia, że produkt jest trwały i solidny. 

Często wykorzystywanym łączeniem jest także taśma klejąca, dlatego, jeśli stosujesz właśnie ten rodzaj zamknięcia, to koniecznie sprawdź, czy dana kartoniarka wyposażona jest w sklejarkę. Wtedy cały proces będzie przebiegał automatycznie, a co za tym idzie, będzie on dużo bardziej precyzyjny i zoptymalizowany. 

W przypadku kartonów o większej gramaturze często wykorzystuje się do ich łączenia specjalne zszywki. To bardzo trwałe połączenie, które umożliwia transport wielkogabarytowych produktów. 

Oczywiście nie wszystkie rodzaje kartonów czy opakowań potrzebują dodatkowego zamknięcia. Niektóre wykroje zostały stworzone w taki sposób, aby po ich odpowiednim złożeniu pudełko posiadało zamknięcie.

Nadal nie wiesz jaki rodzaj kartoniarki wybrać?

Maszyny do automatycznego pakowania w karton z pewnością ułatwiają proces pakowania, jednak wcale nie jest tak prosto zdecydować, jaki rodzaj będzie idealnym dopełnieniem linii produkcyjnej danego biznesu. Jeśli pomimo przeczytanych rad i specyfikacji technicznych wielu urządzeń nadal nie jesteś pewny, jaki rodzaj kartoniarki warto wybrać, to mam dla Ciebie idealne rozwiązanie. Najlepszym wyjściem będzie zwrócenie się do osób, które się na tym znają, czyli do sprzedawców sprzętu. Na pewno doradzą Ci, jaka maszyna najlepiej sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie i pomogą wybrać sprzęt, który będzie miał realny wpływ na optymalizację procesu pakowania i przyniesie oszczędności Twojej firmie.