Wydawać by się mogło, że zrównoważony i rozwój to słowa, które nie mogą iść ze sobą w parze. W końcu w biznesie zawsze chodziło o to, aby robić coś lepiej, szybciej, więcej, a nie w sposób zrównoważony. Jednak jedno wcale nie wyklucza drugiego, a o tym, że można prowadzić zrównoważony biznes i osiągać z tego tytułu profity przekonało się już wielu.

Dlaczego zrównoważony rozwój jest tak istotny?

Zrównoważony rozwój to trend połączony bezpośrednio z dbałością o środowisko i naszą planetę Ziemię tak, aby pozostawić jej zasoby w możliwie, jak najmniej naruszonym stanie dla przyszłych pokoleń. Takie działania obejmują obecnie praktycznie każdego, w tym także przedsiębiorców. Częściowo, wynikają one z zaostrzania przepisów prawa, a częściowo z rozsądnego podejścia samych właścicieli przedsiębiorstw. Dla wielu jest to także sposób bycia i nie wyobrażają sobie innego postępowania. Nie da się jednak ukryć, że samo hasło zrównoważony rozwój jest także elementem, którym właściciele firm chętnie się chwalą i z dumą prezentują, jest ich kartą przetargową. 

Branża opakowań a zrównoważony rozwój

Praktycznie w każdej gałęzi biznesu da się odnaleźć działania, które w mniejszym lub większym stopniu będą miały wpływ na rzecz ochrony środowiska. Jednym z najistotniejszych problemów, który pośrednio związany jest z branżą zajmującą się pakowaniem produktów, jest ślad węglowy. Wszystkie te zapakowane przedmioty muszą być przetransportowane, a sam sposób zapakowania jest także istotny.

Składarki kartonów — na czym polega ich działanie?

Składarki kartonów to urządzenia, które wykorzystywane są w branży produkcyjnej, a także wszędzie tam, gdzie konieczne jest opakowywanie produktów. Jej działanie sprowadza się do pobierania gotowych wykrojów kartonowych i formowaniu ich w gotowe produkty, zgodnie z wcześniej zadanymi parametrami. Większość maszyn nie kończy jednak na tym swojej pracy. Kolejnym etapem jest wkładanie produktów do przygotowanych opakowań, a ostatnim zamknięcie opakowania za pomocą zaklejarki kartonów.

Wprowadzenie na etapie składania kartonów automatyzacji pozwala na usprawnienie tego procesu, a to z kolei przekłada się na to, że jest on bardziej wydajny.

Składarki kartonów a zrównoważony biznes

Po przeczytaniu wcześniejszych akapitów wiesz, już mniej więcej co oznaczają oba te pojęcia osobno — teraz pora je połączyć. Co wspólnego ma ze sobą składarka do kartonów i zrównoważony biznes? Wbrew pozorom naprawdę sporo. 

Zacznijmy od tego, że każde działanie proekologiczne przynosi ogromną korzyść dla planety. Większość przedsiębiorców określa to jako istotny element, jednak nie da się ukryć, że najważniejszy w biznesie jest zysk dla danego przedsiębiorstwa. Tutaj jednak mamy do czynienia z przypadkiem, kiedy przyjemne łączy się z pożytecznym. Korzyści bowiem odnosi nie tylko planeta, ale także samo przedsiębiorstwo. Wprowadzenie automatyzacji na etapie składania i przygotowywania opakowań pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, a co za tym idzie mniejszą produkcję odpadów i mniejsze zużycie energii. Dla przedsiębiorstwa jest to oczywiście zysk, ale korzysta na tym także planeta.

Automatyka procesu pakowania pozwala lepiej wykorzystać zasoby, także te ludzkie. Nie da się ukryć, że obecnie koszty pracownicze są bardzo wysokie, a problemy ze znalezieniem idealnego pracownika ogromne. Co więcej, człowiek jest omylny i o ile w niektórych przypadkach jest wciąż niezastąpiony, to z pewnością nie jest to linia produkcyjna. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby całkowicie wyeliminować pracę ludzi, a raczej ją usprawnić. Pracownik może doglądać maszynę, kontrolować ją, a urządzeniu pozostawić tą powtarzalną i automatyczną pracę. W ten sposób możesz oddelegować pracowników do wykonywania innych działań. Dla firmy oznacza to oczywiście zwiększenie rentowności i obniżenie kosztów pracowniczych, a także uwolnienie zasobów w postaci czasu danego pracownika.

Wprowadzanie kolejnych automatyzacji to także szansa na zyskanie przewagi konkurencyjnej, która jest bardzo istotna. Na rynku nietrudno znaleźć bowiem firmę, która zajmuje się dokładnie tym samym co Twoja firma. Klienci kierują się różnymi wytycznymi podczas dobierania współpracowników, jednak wprowadzenie takich innowacji automatyzujących pracę pomogą Ci wyróżnić się na tle konkurencji. Wystarczy oczywiście głośno o tym mówić i odpowiednio zaprezentować ten atut, aby być o krok przed konkurencją.

Wprowadzanie kolejnych automatyzacji to już nie gonienie za kolejnym trendem, ale konieczność i wymagania, jakie stawia przed nami współczesny świat. Przedsiębiorstwa zobowiązane są do bycia ekologicznymi, przyjaznymi dla środowiska. I nie jest tutaj najważniejsza skala działania, a samo działanie. Wprowadzenie do biznesu kartoniarki jest z pewnością krokiem w dobrą stronę. Dzięki automatyzacji tego procesu zmniejszysz zużycie kartonów, będziesz produkować mniejszą ilość odpadów i zużywać mniejszą ilość energii. Pamiętaj, że to, co jest korzystne dla środowiska, jest korzyścią także dla Twojego biznesu.